Meslek Seçimi ve Kariyer Destek Danışmanlığı


Göksu Ayaz Uzman Psikolog İstanbul

Meslek Seçimi ve Kariyer Destek Danışmanlığı

 

Meslek seçimi, kişinin gelecekteki yaşamını şekillendiren en önemli kararlardan biridir. Hayatımızın büyük bir kısmını, yaptığımız işle geçiriyor olmamız, meslek seçiminin ne denli değerli olduğunun bir göstergesidir.

Ülkemizde lise yıllarına denk gelen meslek seçimi, lise öğrencilerinin en temel sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu yıllarda, meslek seçimi sürecinde kararsız ve çaresiz hissetmek sıklıkla görülen bir durumdur.


Gencin kafa karışıklığı yaşamasının sebepleri arasında şunlar gösterilebilir:

a) Gencin kendini iyi tanımaması
b) Meslekler hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması
d) Ailenin kendi istediği meslek için çocuğuna baskı yapması
e) Çevreden gelen önerilerin çok fazla olması

Doğru mesleği seçebilmenin yolu, kendini iyi tanımaktan geçer. Kendini iyi tanıyan birey, yeteneklerinin ve ilgi alanlarının farkındadır, kişilik özelliklerini bilir. Böylece kendisi için en doğru mesleği rahatlıkla seçebilir. Kendisi için uygun mesleği seçmiş bir kişinin işinden aldığı keyif, tüm hayatına olumlu bir biçimde yansımıştır. Sevdiği işi yapan biri, mesleğinde gelişime açıktır, daha fazla üretir ve topluma daha yararlı bir birey olur. Yeterince kendini iyi tanımayan bir birey ise kafa karışıklığı içinde yanlış bir meslek seçimi yaparak ileride mutsuz biri olacak ve hayatından keyif alamayacaktır.

Anne babanın çocuğunu mesleki anlamda yanlış yönlendirmesi, gencin ileride istemediği bir yaşama adım atmasına ve tatminsiz bir hayat sürmesine neden olacaktır. Aileler kuşkusuz ki çocukları için en iyisini ister fakat çocukları için hayalini kurdukları mesleklerin, gencin potansiyeline uygun olup olmadığını, o işi yapıp yapamayacağını hesaba katmaz. Bu nedenle, meslek seçimi konusunda ailelerin yardımı kısıtlı olmaktadır. Ailenin çocuğu için önerdiği mesleği çocuk istemeyebilir veya çocuğun istediği mesleği aile onaylamayabilir.

Bu sorunları çözebilmek ve en doğru kararı verebilmek amacıyla danışmanlık hizmetimizde:

- Gencin ilgi ve yetenekleri, yapılacak testler ve görüşmelerle saptanır.

- Kişilik özelliklerinin mesleğe uygun olup olmadığı belirlenir.

- Gencin yatkın olduğu meslekler, yapılan değerlendirmeler sonucu ortaya çıkartılır.

- Bu mesleklerle ilgili (isteğe bağlı) staj programları gençle birlikte hazırlanır.

- Mesleğin çalışma alanları, iş olanakları, geleceği, avantaj ve dezavantajları üzerinde konuşulur.

- Bu çalışmalar sonucunda genç için en uygun meslek belirlenir.

Uzman Psikolog Göksu Ayaz


Meslek Seçimi ve Kariyer Destek Danışmanlığı Ücret ve Bilgi

Her sorun dinlenmeye değer, özel çözümler üretmek işimiz.
Meslek Seçimi ve Kariyer Destek Danışmanlığı ile alakalı ücret, bilgi, Randevu almak için alttaki butona tıklayın.

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Kadıköy 2019

İSTANBUL'DA Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy bölgelerinde çocuk, ergen ve yetişkinler için Uzman Psikolog Göksu Ayaz hizmet vermektedir. Uzmanlık alanlarımız arasında; Bireysel Nefes Danışmanlığı, Depresyon, Ergenlik Çağı ve Sorunları, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Fobi, Sınav Kaygısı, Obsesif Bozukluklar, Travma Sonrası Bozuklukları, Panik Atak, Beslenme Bozuklukları, Davranım Bozuklukları, Stres ve Öfke Kontrolü bulunuyor. Ayrıntılarıyla sitemizden bilgi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 706 12 81
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com