Sosyal Fobi

Sosyal fobi nedir ?

Kişinin, sosyal durumları ve ortamları bir tehdit olarak gördüğü, insanlar tarafından küçük düşürüleceği veya eleştirilip beceriksiz, yetersiz gibi değerlendirileceği beklentisini taşıdığı psikolojik bir rahatsızlıktır.

Sosyal fobi nedir ? Belirtileri nelerdir, tedavi süreci nasıl işler?

Sosyal fobik insanlar, diğer insanlarla iletişime geçmekte zorlanırlar eğer iletişime geçecek olurlarsa rezil olmaktan ve toplumun karşısında utanılacak hale düşmekten korkarlar.
Gruplarda bulunmak ve insanlarla temas halinde olmak onlar için çok rahatsız edicidir. Bundan dolayı sosyal fobik insanlar, kendilerine rahatsızlık veren durumlardan kurtulmak adına kaçınma davranışı sergilemeye başlarlar. Okula, işe gitmek hatta dışarı bile çıkmak istemezler. Mümkün olduğunca sosyal yaşama uzak kalmayı tercih ederler çünkü kendilerini bu şekilde güvende ve iyi hissederler.

Kişi, istemediği ve kaçındığı durumlara maruz kaldığında ise kişide belli birtakım fizyolojik tepkiler oluşur. Bunlardan bazıları ; kalbin hızla atması, terleme, titreme, yüzde kızarma gibi. Bu fiziksel belirtiler ortaya çıktığında kişi, karşısındaki insanların durumu farkedeceği korkusuyla daha fazla kaygılanıp paniğe kapılır.

Sosyal fobi nasıl tedavi edilir ?

Sosyal fobi tedavisinde, sistematik duyarsızlaştırma (yaşantı sonucunda öğrenilmiş korku ve istenmeyen durumun aşamalı olarak ortadan kalkması) etkili bir yöntemdir.
Kişi, terapistin kontrolünde kaygı duyup kaçındığı durumlarla karşı karşıya getirilir ve korkularıyla başa çıkmada kendisine yardımcı olacak teknikler kişiye terapist tarafından öğretilir.

Branşlarım

Göksu Ayaz

Her sorun dinlenmeye değer, özel çözümler üretmek işimiz. Randevu almak için alttaki butona tıklayın.

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog

Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy Uzman Psikolog

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 504 50 66
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com