Sosyal Fobi

Sosyal fobi nedir ?

Kişinin, sosyal durumları ve ortamları bir tehdit olarak gördüğü, insanlar tarafından küçük düşürüleceği veya eleştirilip beceriksiz, yetersiz gibi değerlendirileceği beklentisini taşıdığı psikolojik bir rahatsızlıktır.

Sosyal fobi nedir ? Belirtileri nelerdir, tedavi süreci nasıl işler?

Sosyal fobik insanlar, diğer insanlarla iletişime geçmekte zorlanırlar eğer iletişime geçecek olurlarsa rezil olmaktan ve toplumun karşısında utanılacak hale düşmekten korkarlar.
Gruplarda bulunmak ve insanlarla temas halinde olmak onlar için çok rahatsız edicidir. Bundan dolayı sosyal fobik insanlar, kendilerine rahatsızlık veren durumlardan kurtulmak adına kaçınma davranışı sergilemeye başlarlar. Okula, işe gitmek hatta dışarı bile çıkmak istemezler. Mümkün olduğunca sosyal yaşama uzak kalmayı tercih ederler çünkü kendilerini bu şekilde güvende ve iyi hissederler.

Kişi, istemediği ve kaçındığı durumlara maruz kaldığında ise kişide belli birtakım fizyolojik tepkiler oluşur. Bunlardan bazıları ; kalbin hızla atması, terleme, titreme, yüzde kızarma gibi. Bu fiziksel belirtiler ortaya çıktığında kişi, karşısındaki insanların durumu farkedeceği korkusuyla daha fazla kaygılanıp paniğe kapılır.

Göksu Ayaz - Uzman Psikolog İstanbul Ümraniye 2018

Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir, Çekmeköy Uzman Psikolog

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90 216 504 50 66
Email: info@goksuayaz.com
Web: www.goksuayaz.com